Három héten keresztül Kapás Boglárkával, olimpiai bronzérmes, világbajnok és hatszoros Európa-bajnokkal, rövid pályás Európa-bajnokkal edzőtáborozott Juhász Janka, a Hód Úszó SE Ifjúsági Európa-bajnok, és magyar bajnok úszója.
Honnan jött az ötlet, a lehetőség, hogy elutazz Dubajba?
Ez egy vicces történet. Egyik este hazamentem edzésről, és kaptam egy telefont Virth Balázstól, Kapás Bogi edzőjétől. Megkérdezte, hogy lenne-e kedvem 3 nap múlva elutazni Dubaiba 3 hétre, majd pár nap múlva tovább menni Dél-Afrikába? Én csak pislogtam, és nem tudtam, hogy alszom és álmodok, vagy ez a valóság?! Hirtelen nem is tudtam, hogy mit válaszoljak rá. Átgondoltam a dolgot, megkérdeztem Máté Hunort és Máté-Juhász Adélt, a két edzőmet, hogy mi a véleményük erről. Ők természetesen támogattak, és azt javasolták, hogy fogadjam el ezt a felkérést.
Nagyon nagy kockázattal jár egy ilyen utazás, hiszen a legfontosabb felkészülés közepén vagyunk, ugyanis a felnőtt Országos Bajnokság előtt állunk. Én nagyon szeretem a spontaneitást, ha zajlik körülöttem az élet, szeretek kilépni a komfortzónámból, ez éltet. Az edzőim és az elnökség beleegyezése után elkezdtem pakolni, és január 23-án már indultunk is.
Itt meg kell jegyeznem, hogy nagyon hálás vagyok az edzőimnek, és a Hód Úszó SE elnökségének, hogy mindenben támogatnak!
Ebben a vírusos időszakban nem könnyű utazni. Volt-e tesztelés, illetve milyen óvintézkedéseken estetek át?
Indulás előtt tesztet csináltatnunk, ami szerencsére mindenkinek negatív lett. Dubajban még egy teszt várt ránk, aminek az eredményét a szálláson vártuk meg. Addig, amíg vártunk, megkaptunk mindent, amire szükségünk volt. A reggelit és az ebédet a szoba előtt hagyták, így nem érintkeztünk senkivel. Mikor megérkezett a teszt, megnyugodtunk, hogy mindenkinek negatív lett, és végre tudtunk együtt vacsorázni.
Nagyon odafigyelnek a távolságtartásra. Amikor a magyar válogatott tartózkodik az étteremben, akkor igyekeznek mást nem beengedni, a buszon is távolságot kell tartani, és mindenhol, minden nagyon higiénikus.
Nem is akárkivel utazhattál. Milyen érzés volt Kapás Bogival edzeni?
Nagyon szimpatikus és közvetlen lánynak tartottam mindig is. 17 éves koromban kezdtünk el nyitni egymás felé egy közös thaiföldi edzőtábor keretein belül. Imádtam a higgadt kiegyensúlyozott személyiségét és segítőkészségét.
Telt múlt az idő és rájöttünk mind a ketten arra, hogy nagyon jól kiegészítjük egymást és az élet adta nehézségeinken és gátjainkon tudunk segíteni egymásnak. Ebből adódóan az uszodán kívül is segítünk egymásnak. Bogira hatással van a merészségem, a vidámságom és a pozitív életszemléletem.
Rám pedig nagy hatást gyakorol Bogi és edzője, Virth Balázs, valamint a kiegyensúlyozottságuk, nyugodt és céltudatos edzésmunkájuk.
Hogy érezted magad kint? Milyenek voltak az edzések?
Imádtam minden pillanatát. Nagyon kellemes volt a hangulat, de rendkívül kemények voltak az edzések. Ennek ellenére minden edzés után boldogan szálltam ki a vízből, hiszen tudom, hogy a céljaimhoz ez kell. Mindenben segítettük egymást, ha valakinek szüksége vvolt a lelki támaszra, akkor a másik egyből ott termett, és átsegítette a nehezebb helyzeteken. Sok volt a vidám pillanat, de komoly munkát végeztünk.
Attól, hogy erős és kemény edzések voltak, mindenkinek szüksége volt egy kis kikapcsolódásra is. Nagyon tetszett, hogy erre volt lehetőség. El tudtam vonulni a kis könyvemmel, vagy épp tudtunk tartani egy közös filmnézős estét.
Mi volt a legkellemesebb tevékenység, amit tudtál csinálni? (Az úszáson kívül)
Legjobban azt szerettem, amikor edzések után – amikor volt lehetőségem – kimentem a medencékhez, lefeküdtem az ágyba, és festettem, írtam, olvastam, elmélkedtem. Ez volt a legkellemesebb.
Hogy tudtál ilyen fiatalon, ilyen szintre eljutni, hogy Kapás Bogival edzőtáborozol Dubajban?
Erre csak egy megoldás van. Céltudatosan, eszméletlenül kemény munkát kell végezni. Rengeteg lemondással, fájdalommal és alázatos munkával jár ez az egész. Ennek is megvan a maga szépsége, de keményen meg kell dolgozni ezért.
Hogy nézett ki egy napotok?
7 óra körül felkeltünk, 8-tól reggeli volt, 9-től 11-ig úsztunk, utána ebédeltünk. Ezt egy nagy pihenő követte, majd 5 órakor volt egy kis nasi. Fél 7-től háromnegyed 8-ig kondi edzés, 8-tól este 10-ig pedig úsztunk. Utána vissza a szállodába, és pihenés.
Van-e valami kedvenc sztorid, kedvenc történeted?
Talán az, amikor volt lehetőségünk kimenni a sivatagba. Amikor ott körülnéztem, akkor azt láttam, hogy mindenki arcára kiült a felhőtlen boldogság. Ilyenkor mindig azt nézem, hogy a kemény munka után ezeknek az embereknek szükségük van lelki töltődésre is. Ilyenkor nagyon jó nézni a többiek arcát, hogy mennyire boldogok. Természetesen én is élveztem az egészet, de így, hogy körülöttem is mindenki élvezte, nagyon feldobott.
Voltunk tevegelni is, hastáncosokat néztünk, és nagyon különleges volt megtapintani ezt a nagyon apró szemű homokot.
Most már itthon vagy Magyarországon, mi a következő lépés?
Most a két edzőtábor között a Tüskecsarnok Uszodában lesz egy felmérő verseny. Itt szimplán szeretnénk egy jót versenyezni és felmérni a jelenlegi állapotunkat, hogy hol is tartunk a felkészülésben.
Kis célokat tűzök ki magam elé, és így szeretnék haladni előre, lépésről lépésre. Ezáltal hamarabb kapok pozitív visszacsatolást és egy plusz lökettel haladok előre a következő célom felé.
Az első lépés ez a február 16-17.-i versenyen, hogy megközelítsem vagy megússzam eddigi felállított egyéni csúcsaimat.
Az elején említetted Dél-Afrikát is. Oda is Bogival tartasz?
Igen. Dél-Afrikában folytatjuk tovább a felkészülést a Felnőtt Országos Bajnokságra, ahol lehetőségünk lesz kvalifikálni magunkat a 2021-es Tokiói olimpiára.